Користь мелатоніну для здоров’я: як налагодити сон та циркадні ритми в організмі?

Користь мелатоніну для здоров’я: як налагодити сон та циркадні ритми в організмі?

Однією з найпоширеніших харчових добавок є мелатонін. Він дуже популярний у різних країнах світу як природний засіб для сну. Насправді він допомагає впливати не лише на циркадні ритми організму, але й на інші аспекти здоров’я. Про це й поговоримо.

Особливості мелатоніну

Мелатонін є природним гормоном, рівень якого є максимальним ввечері та знижується вранці. Він виробляється шишкоподібною залозою головною мозку. Його виробництво максимально стимулюється в темряві та пригнічується світлом. Таким чином, він контролює біологічний годинник людини, чітко регулюючи процеси сну та прокидання.

Серед основних функцій мелатоніну можна виділити:

  • регуляцію циркадних ритмів;
  • підтримку сну та його якості. В тому числі він сприяє уникненню проблем, пов’язаних з безсонням чи частими прокиданнями серед ночі;
  • антиоксидантну дію, що дозволяє захищати клітини організму від шкідливого впливу вільних радикалів.

В яких випадках варто вживати мелатонін?

Вживання харчових добавок на кшталт мелатоніну від Solgar є актуальним у ряді випадків. Серед них можна виділити:

  • безсоння — мелатонін дозволяє полегшити процеси засинання;
  • зміну часових поясів — вживання спеціальних харчових добавок адаптує біологічний годинник організму до нового графіку життя;
  • нестандартний графік роботи — якщо людина працює в робочі зміни, зазвичай вона має проблему з регуляцією циркадних ритмів. Вживання мелатоніну дозволяє в таких випадках регулювати процеси сну та бадьорості;
  • старіння — з віком виробництво гормону знижується, що в кінцевому результаті впливає на якість сну.

Втім перед вживанням мелатоніну краще проконсультуватись з лікарем. Не слід забувати, що будь-які препарати можуть мати побічні ефекти та різну взаємодію з іншими препаратами. Саме тому виникає потреба в додаткових призначеннях досвідченого спеціаліста.

Як покращити засвоюваність мелатоніну організмом?

Щоб вживання харчових добавок давало максимальну користь, необхідно дотримуватись певних правил. Наприклад, мелатонін краще всмоктується у разі вживання на голодний шлунок. Краще за все пити його за пів години до сну, що дозволить полегшити процес засинання. Не менш важливо забезпечити мінімізацію освітлення перед сном, щоб створити оптимальні умови для відпочинку.

Зменшити засвоюваність мелатоніну можуть:

  • споживання алкоголю та нікотину;
  • вживання деяких ліків;
  • високий рівень стресу та тривожності.

Додаткові переваги мелатоніну

Окрім підтримки сну, мелатонін виконує й інші важливі функції для організму. Наприклад, завдяки високому вмісту антиоксидантів, він підтримує здоров’я очей. Деякі дослідження показали, що регулярне вживання харчових добавок приносить максимальну користь при лікуванні глаукоми та вікової дегенерації жовтої плями. Загалом мелатонін контролює пігментацію очей та захищає їх від пошкодження.

Численні дослідження довели, що у людей з аутизмом не виробляється достатня кількість мелатоніну, що в кінцевому результаті призводить до порушення сну. Втім це питання і досі розглядається вченими та потребує більш детального вивчення.

Мелатонін забезпечує захист мітохондрій в клітинах, які відповідальні за вироблення енергії. Його достатня кількість в організмі захищає роботу серця, мозку та нервової системи завдяки перешкоджанню загибелі клітин.

Особливості вживання мелатоніну

Харчові добавки з мелатоніном можна знайти в багатьох аптеках та магазинах здорового харчування. Вони представлені у вигляді капсул та таблеток. Втім деякі виробники можуть пропонувати й льодяники або препарати у рідкій формі. Обираючи харчові добавки, варто звернути увагу на виробника. Добре зарекомендували себе БАДи та вітаміни Солгар — виробник має чудову репутацію та заслужив довіру з боку споживачів з різних куточків світу.

Вживаючи харчові добавки з мелатоніном, варто уникати водіння та керування будь-якими механізмами, оскільки препарат може призводити до сонливості. Не рекомендується поєднувати вживання харчових добавок зі шкідливими звичками, оскільки вони негативно впливають на якість сну.